ÇEKİ ÜRÜNLER                     

(ÖĞÜTÜLMÜŞ ÜZÜM ÇEKİRDEKLİ ÜRÜNLER)

      

ÇEKİ:
İçeriğinde kimyasal katkı maddesi kullanılmadan Meyun öğütülmüş üzüm çekirdeğinden yapılmış, doğal, insan sağlığına faydaları kanıtlanmış üzüm çekirdekli ürünlerdir.

 

Ürünler içerdiği doğal ANTİOKSİDAN içeriği ve LİF içeriği sayesinde besleyici değeri yüksek ürünlerdir. Ürünlerde yapılan; mikrobiyolojik, Tekstürel,Antioksidan miktarı,Renk özellikleri, Duyusal panel test analizleri,mineral madde analizleri  sağlıklı ürün olduğu sonuçlarında etkili olmuştur.Bu analizler Kosgeb tarafından yürütülen Ar-ge projesi ile yapılarak sonuçlar alınmıştır.

 

Analizler Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünde Laboratuarlarda Danışman Hocamız;Yrd.Doç.Dr İlyas ÇELİK kontrolünde yaptırılmıştır.

 

ÇEKİ ürünler içerdiği mineral madde içerikleri yönünden insan sağlığına faydalıdır.Bu mineral maddeler arasında;B,Cu,Fe,Mn,Zn,Ca,Mg,P,K mineralleri yer alır.

 

ÇEKİ ürünleri;

Çeki Ekmek,Çeki Simit,Çeki Şambali,Çeki Baklava,Çeki Kek,Çeki Kurupasta,Çeki Lokma ,Çeki Tulumba,yer almaktadır.Ürünlerin en belirğin özellikleri kendine has aroma ve lezzetinin olmasıdır.sağlık açısından;Doğal Antioksidan özellikleri yüksektir.Antioksidanlar;zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlayan ve insan vücudunda dayanıklılığı artıran minerallerdir.içeriğinde Cvitamininden 20 kat,E vitamininden 50 kat daha üstün antioksidanlar mevcuttur.

 

Öğütülmüş üzüm çekirdeği belli oranlarda unlu mamüllerde kullanarak son dönemlerde araştırma ve geliştirmelerle destek görmüş olan ve olası etkilerini ürüne ve tüketim sonrası tüketiciye kazandırılması ile ürünlerin mevcut kullanım düzeyleri göz önünde tutulduğunda yeni ürünlerin fonksiyonerliği yüksek ve genek kabul edilebilirliği yüksek, tat profiline uygun ,sağlıklı ürünlere uygun ürünler olduğu anlaşılmıştır.

 

Has Burcu Unlu Mamülleri 

Gıda Mühendisi